Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

kOmický blog CLXV.

15. 02. 2020 19:00:00
Občasná péče o květiny je ideální koníček pro kultivovanou majitelku menšího panství; provozuje se výhradně v pracovních rukavicích, flanelové košili a slaměném klobouku.

Dům se nám značně zazelenal, když moje drahá polovička přivezla domů asi osm květináčů vzrostlých rostlin - určených ovšem pro kancelářské interiéry jeho zaměstnavatele. Kromě dracen a zamiokulkasů manžel navršil v chodbě obaly a samozavlažovací květináče, kterým ovšem chyběla zavlažovací část. Náš interiér pak květiny zdobily přibližně týden, než se povedlo zakoupit chybějící zásadní články květináčové sestavy pro líné pečovatele. Nakonec je v Bauhausu naskladnili a drahý choť vítězoslavně vytáhl z kufru auta příslušný počet plochých krabic.

V sobotu dopoledne zazněla od mé drahé polovičky věta s populární neurčitou formulací: "Ty kytky by se asi měly přesadit." Přinesl jeden ze tří pytlů hlíny z průjezdu a odjel se svojí novou čtyřkolou hračkou v dál. Dva pytle substrátu jsem si už dříve donesla sama, aby trochu rozmrzly, než jejich obsah nasypu ke květinám.

Na pomezí chodby a kuchyně jsem s velkým úsilím extrahovala rostliny s balem z těsných květináčů. U větších kusů se mi to za pomoci kuchyňského nože a hrubé síly nakonec podařilo, malé plastové obaly (zdeformované přebujelým kořenovým sytémem) jsem nakonec raději z rostlin doslova oloupala. Vyrobila jsem neekologický plastový odpad, ale zachránila zeleň. Opadávající hlína brzo pokryla podlahu, ale podkládáním jsem se nechtěla zdržovat; stejně mi zemina padala kolem i při zaplňování květináčů.

Na přesazování jsem si dala záležet, realisticky jsem předpokládala, že se kancelářským květinám dlouho podobná péče nedostane. Rostlinky jsem umisťovala centrálně, hlínu kolem nich doplňovala střídavě z různých zdrojů a pečlivě ji rukama hutnila do čtyřhranných květináčů kolem původního kulatého balu.

Po přemístění všech kusů jsem neodolala a zkusmo je zastrčila do vysokých obalů. Květiny se tak ocitly asi půl metru nad zemí a vypadaly velmi dekorativně; ideální způsob pro umístění zeleně do pracovního prostředí. Dvouřad rostlin vyplnil celý jeden ze tří průchodů z obýváku do chodby. Při pohledu na ně mě napadly dvě věci - že se budou muset při transportu z obalů zase vyndat a že až je odvezeme, postavíme na jejich místo nějakou naši vzrostlou rostlinu.

Dál jsem se už zelení nezabývala, neboť bylo třeba připravit oběd hladovým dětem a upéct buchtu pro odpolední návštěvu. Zametla jsem trochu podlahu, umyla si ruce a chopila se kuchyňského náčiní. Dlužno podotknout, že děti výtvor pochválily, dcera zametla pořádně a syn podlahu vytřel.

I manžel po návratu zhodnotil mé dílo kladně. Napadlo ho to samé, co mě - bohužel ovšem jen ta druhá část. Zběžně zhlédl hojnou nabídku pokojovek na parapetech oken a přemístil naši metrovou dracenu z ložnice ke květinám v obýváku určeným k transportu.

V pondělí došlo na přesun. Moje připomínky na téma nízké venkovní teploty nebral muž příliš vážně, stejně jako základní zákony fyziky. Přesazené rostliny v květináčích i s obaly naskládal do kufru auta. Popruh, který si na jejich upevnění připravil, nakonec nepoužil. A můj dotaz, zda je nechce z obalů vyndat, ignoroval.

Výška těžiště se projevila v první ostřejší zatáčce, kdy se ze zadní části auta ozval nelibý zvuk padajících předmětů. Jakkoli se řidič snažil jet plynule a přiměřeně pomalu, patnáctikilometrová cesta do velkoměsta dílo zkázy dokonala.

U školky jsme zastavili, abychom zjistili stav. Pokusila jsem se pootevřít zadní dveře a nahlédnout, ale osm povalených květináčů bylo v přesile a měla jsem co dělat, abych je udržela alespoň v autě. Hlína byla všude, v květináčích, obalech, v kufru i na chodníku.

Ačkoli jsem byla oděna v sukýnce a kabátku, shrnovala jsem vysypanou zeminu z asfaltu rukama a házela ji zpět do květináčů. Manžel mi vynadal, že jsem dveře neměla otvírat... a přidal se ke shrabování hlíny. Pochopitelně jsme rukama neshrnuli všechno a na chodníku zůstala patrná stopa mého selhání.

Další část cesty jsme mlčeli. Když se na kruhovém objezdu květny opět hroutily, optala jsem se poměrně klidně, zda nebylo lepší je z obalů vyndat. I drahý choť vcelku nevzrušeně poznamenal, že ano. Jak nebohé rostlinky vypadaly po příjezdu na místo určení, nevím. Vystoupila jsem cestou. Hlínu z koberce v kufru nového služebního vozu manžel odpoledne v průjezdu odstraňoval vysavačem.

A jako bonus mi za dva dny oznámil, že na koupených rostlinách se vyskytoval nějaký škůdce. Informaci doplnil zaslaným linkem na cizopasníka, popisem složité likvidace a vcelku zbytečnou poznámkou, že naše dracena vedle napadených kusů pár dnů stála.

Autor: Jana Kozubíková | sobota 15.2.2020 19:00 | karma článku: 13.39 | přečteno: 326x

Další články blogera

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXIV.

Dny pracovního volna slouží k odpočinku a regeneraci. Pokud by na tom zaměstnavatel trval, budu záhy propuštěna pro hrubé porušování pracovní kázně.

5.4.2020 v 21:45 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXIII.

Funkční koupelna je pro pětičlennou rodinu poměrně zásadním předpokladem plynulého soužití. Každá žena to potvrdí a leckterý muž překvapeně zvedne obočí.

2.4.2020 v 6:21 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 257 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXII.

Ve snaze najít na koronakaranténě nějaká pozitiva, upnula jsem se k vidině dokončení některých nekonečných stavebních úprav. Opět se projevila moje bezbřehá naivita.

30.3.2020 v 5:49 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXI.

K záplavě preventivních opatření jsem přistoupila po svém. Obvyklým domácím činnostem jsem obohatila o šití roušek, pod kterými následně ukrývám lehce unavenou tvář.

26.3.2020 v 21:49 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 266 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Hana Bordovská

Předzahradničím

Chtěla bych napsat, že zahradničím. Ale vzhledem k tomu, že nemám co zasít a hlínu prohrabuju dětskýma hráběma ze setu na pískoviště, nebudu zatím mířit tak vysoko. Prostě začínám předzahradničit. A Emma v tom jede se mnou.

6.4.2020 v 14:18 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 101 | Diskuse

Gabriela Němčíková

Dalších pár dopisů z houmofisu

Pondělí O víkendu jsme objednali žíněnky. Začínám se totiž obávat o strop souseda pod námi. Nevím, čím na nás buší, ale jistě už jim musela opadat omítka. Já mu rozumím, kdybych pod námi bydlela já, už se dávno odstěhuju.

6.4.2020 v 8:33 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 435 | Diskuse

Jana Kozubíková

kOmický blog CLXXIV.

Dny pracovního volna slouží k odpočinku a regeneraci. Pokud by na tom zaměstnavatel trval, budu záhy propuštěna pro hrubé porušování pracovní kázně.

5.4.2020 v 21:45 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 174 | Diskuse

Renata Šindelářová

Jak poznáte výjimečnou ženu

Ze souboru povídek Okamžiky jeden takový obyčejný kousek, který se svou posedlostí k čistotě hodí k téhle koronavirové době. Každý holt máme nějakou úchylku. Nestyďme se za ni, pojďme na ni s humorem.

5.4.2020 v 20:54 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 195 | Diskuse

Hana Bočková

Moje první první svatba

O rouškách už fakt ne ! I když ..."vylezu si do vršku, nenamelu si držku", - ááá, možná to jednu chtělo...

5.4.2020 v 19:54 | Karma článku: 4.76 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 181 Celková karma 12.62 Průměrná čtenost 332

Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...